Zakup nieruchomości w postaci gruntu, budynku  i budowli, co do zasady związany jest z koniecznością złożenia stosownych deklaracji podatkowych w urzędach i dokonania odpowiednich płatności podatków. Można zastosować proste rozwiązanie, które pozwoli na zaoszczędzenie posiadanych środków.

Zgodnie z art. 6 ust 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych „jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem”. Przepis ten stanowi, że jeżeli przykładowo deweloper zakończył budowę budynku mieszkalnego
w styczniu 2017 r. to kupując mieszkanie w tym samym miesiącu nabywca jest zwolniony z płatności podatku od nieruchomości za 2017 r. i posiada nieruchomość praktycznie przez cały rok bez obciążeń fiskalnych z tego tytułu. Natomiast nabywca, który dokona zakupu mieszkania od developera w grudniu 2017 r. zobowiązany jest do płatności podatku od nieruchomości już od stycznia 2018 r.

Podobna wskazówka dla dewelopera. Jeżeli planuje zakończenie i oddanie do użytkowania budynku w grudniu 2017 r., to wówczas zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych deweloper zobowiązany będzie płacić podatek od nieruchomości za wszystkie powierzchnie gruntów i budynków w odpowiednich udziałach, które pozostaną w jego własności w tym miesiącu od dnia 1 stycznia 2018 r. Wówczas korzystniej jest dokonać oficjalnego zakończenia budowy i odbioru w styczniu 2018 r., co zwalnia właściciela nieruchomości z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości w całym 2018 r.

Udostępnij ten artykuł

Może Ci się także spodobać